Živá mapa USA s koronavírusom – Obmedzenia vstupu do USA a cestovné odporúčania ESTA

09 sep 17:19

Najnovšie správy

Francúzsko začiatkom novembra nahlásilo viac prípadov infekcie koronavírusom (38 619), čím sa celkový počet prípadov v krajine zvýšil na 1 787 324.
Pani s COVID-19 uvoľňovala infekčné častice vírusu počas 70 dní počnúc 4. novembrom.
Ministerstvo zdravotníctva a sociálnych vecí ponúklo 7. novembra ďalšie zmluvy o očkovaní proti koronavírusu.
Od 7. novembra prekročil celosvetový počet prípadov Corony 50 miliónov.
K 7. novembru celkový počet nakazených v Spojených štátoch prekročil 9,7 milióna.
Dňa 8. novembra bol zaznamenaný svetový rekord v počte prípadov vírusu corona – 50,2 milióna.
8. novembra Spojené štáty oznámili desaťmiliónty prípad vírusu corona.
Po prezidentskej inaugurácii, ktorá sa uskutoční 20. januára 2021, by ste sa mali vyhýbať regiónom, v ktorých sa konajú demonštrácie, a to z dôvodu stále vysokej pravdepodobnosti spoločenských zhromaždení.

Obmedzenia vstupu do USA týkajúce sa koronavírusu

S výnimkou povinných ciest do Spojených štátov sa na základe aktuálneho hodnotenia hrozieb COVID-19 naďalej neodporúča cestovať. Spojené štáty majú „trvalé“ obmedzenia vstupu.

  • CDC núti každého, kto sa sťahuje do Spojených štátov z inej krajiny, aby sa 14 dní po príchode samoizoloval vo svojich rezidenciách. Nariadenia o karanténe pre novopríchodzích zo zahraničných krajín a/alebo pri vnútornom cestovaní z iných štátov USA sa v jednotlivých štátoch líšia.
  • Občanom iných štátov vrátane írskych štátnych príslušníkov sa odoprie vstup do Spojených štátov, ak v posledných 14 dňoch navštívili Spojené kráľovstvo, Brazíliu, schengenskú zónu, Irán, Írsko alebo Čínu (alebo sú obyvateľmi týchto krajín). Od jeho zavedenia 16. marca nebol stiahnutý.
  • Návštevníci, ktorí cestujú mimo uvedených regiónov, potrebujú na vstup alebo tranzit cez Spojené štáty víza alebo bezvízový styk ESTA. Obmedzenia vstupu COVID-19 sa nevzťahujú na občanov USA, osoby s legálnym trvalým pobytom, manžela/manželku alebo dieťa občana USA, niektorých uznaných blízkych rodinných príslušníkov a iné vymedzené kategórie držiteľov víz (napríklad personál OSN, príslušníkov armády USA a diplomatov). Bude im povolený vstup do Spojených štátov a budú sa na nich vzťahovať štandardné pravidlá vstupu.
  • Zmluva medzi Spojenými štátmi a Mexikom zakazuje občanom USA prekračovať hranice po súši na iné ako nevyhnutné účely.
  • Štátni príslušníci iných štátov, ktorí majú v USA legálny trvalý pobyt, a ich rodiny, ako aj štátni príslušníci USA s najbližšími príbuznými nemajú zákaz navštíviť USA. Ak cestujete zo štátu, pod ktorého vlajkou cestujete, musíte do krajiny vstúpiť cez jedno z ďalších trinástich určených letísk.

Živá mapa koronavírusu v USA (aktualizované 13. júla 2022)

Na dvoch mapách nižšie sú uvedené najnovšie údaje o známych prípadoch a úmrtiach v Spojených štátoch.

Tieto mapy budú aktualizované v reálnom čase a môžete ich použiť na monitorovanie situácie a plánovanie trasy. Napriek tomu, že niektoré štáty sa zdajú byť menej postihnuté, v súčasnosti sa neodporúča cestovať do ktoréhokoľvek štátu USA, ak ste už v krajine, pretože skutočný počet prípadov je pravdepodobne podstatne vyšší.

Súčasná situácia

V októbri a teraz v novembri boli stanovené nové rekordy pre infekcie COVID, testovanie alebo úmrtia. Počas siedmich októbrových dní zaznamenali Spojené štáty nový rekord v počte nových prípadov koronavírusu. Podľa štatistík Univerzity Johnsa Hopkinsa bolo v týždni od 27. októbra zaznamenaných viac ako 500 000 ochorení. Z toho vyplýva, že každých 1,2 sekundy je niekto z Američanov pozitívne testovaný na vírus.

Podobne denne pribúda jeden smrteľný úraz každých 107 sekúnd. Na druhej strane, počet denných hospitalizácií sa už viac ako mesiac nepretržite zvyšuje, a to z 28 608 20. septembra na viac ako 44 000 27. októbra. To ohrozuje všetkých.

Dňa 5. novembra zaznamenali Spojené štáty nový rekord v počte prípadov ochorenia za deň. Za jeden deň bolo zaznamenaných takmer 121 000 nových prípadov COVID-19. V týždni pred 5. novembrom sa v Spojených štátoch každý deň vyskytlo v priemere 96 275 prípadov COVID-19, čo bolo približne o 54 % viac ako v predchádzajúcich dvoch týždňoch.

Podľa projektu Covid Tracking Project je v Spojených štátoch hospitalizovaných približne 53 000 pacientov s COVID-19. Do 5. novembra Spojené štáty hlásili viac ako 9,6 milióna prípadov COVID-19 a viac ako 235 000 úmrtí.

Čo sa môžeme naučiť zo štatistík o súčasnej situácii?

Infekcie COVID sa šíria rýchlejšie, ako sa postihnutí liečia, a zdá sa, že pacienti sa liečia rýchlejšie, najmä v Spojených štátoch. Spojené štáty majú najväčší počet prípadov COVID-19 na svete, ako aj najvyšší počet zdokumentovaných úmrtí. Napriek tomu, že v Spojených štátoch žije 330 miliónov ľudí, čo predstavuje približne 4,25 % svetovej populácie, zaznamenali viac ako 20 % úmrtí na COVID-19.

Priemerná miera nových infekcií je v súčasnosti približne trikrát vyššia ako počas vrcholu pandémie v polovici júla. Existuje jednotné vysvetlenie, že nárast počtu prípadov nie je spôsobený nárastom počtu infikovaných osôb, ale skôr nárastom počtu testov vykonaných v poslednom období. Špeciálne zamerané na miesta, kde je počet postihnutých osôb vyšší.

Okrem toho sa hovorí, že väčšina Američanov trpí pandemickou únavou, a preto ich už nebaví dodržiavať pravidlá verejného zdravia a podrobovať sa kontrolám. To určite povedie k väčšiemu nárastu.

Aké sú účinné metódy na ďalšiu prevenciu šírenia choroby?

Pri rýchlosti, akou sa choroba šíri, kriticky chorí pacienti nebudú schopní získať život zachraňujúcu starostlivosť. Musí sa spomaliť. Bohužiaľ, Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) zatiaľ neschválil žiadne lieky, ktoré by v prípade tejto pandémie preukázali akýkoľvek dobrý účinok na vírus.

Jedinými preventívnymi opatreniami sú techniky, ktoré sme prijali ako náš nový normál na obmedzenie šírenia prípadov. Sú to tieto: dodržiavanie správnej hygieny rúk, spoločenský odstup a karanténa. Včasná diagnostika, izolácia a liečba sú tiež úspešné.

Ďalším dôležitým faktorom je určiť, či ste v blízkom kontakte, a prijať ochranné opatrenia. Blízky kontakt je osoba, ktorá v priebehu 24 hodín strávi 15 minút alebo viac v blízkosti osoby nakazenej koronavírusom.

Vieme, že fyzický odstup od ľudí je najdôležitejším preventívnym krokom, ktorý môžete urobiť na verejnosti bez ohľadu na to, aký blízky kontakt máte. Blízke kontakty sú náchylnejšie na ochorenie ako ktokoľvek iný. Ak je niekto pozitívny na COVID-19, kontaktné osoby by mali identifikovať jeho blízke kontakty a odporučiť mu, aby sa uzavrel do seba, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu vírusu.

V niektorých prípadoch môže byť ťažké dosiahnuť aj sociálne oddelenie. V Spojených štátoch Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) začiatkom apríla zmenilo svoje odporúčanie a vyzvalo ľudí, aby na verejných miestach používali látkovú pokrývku tváre.

Zmyslom pokrytia tváre je zadržať a zabrániť prenosu sekrétov od osôb, najmä tých s asymptomatickým alebo predsymptomatickým ochorením.

Ak naozaj musíte cestovať, vezmite na vedomie tieto informácie

Je nepravdepodobné, že by vám lekári, ministerstvo zahraničných vecí USA alebo CDC udelili povolenie na cestovanie. Dôvodom je skutočnosť, že cestovanie počas pandémie je menej ako žiaduce. Ak však musíte cestovať a ste odhodlaní prijať preventívne opatrenia, aby ste sa vyhli prenosu alebo nákaze koronavírusom, je možné sa pri cestovaní vyhnúť nebezpečenstvám COVID-19.

Najbezpečnejšie sú tie cesty, na ktorých trávite čo najmenej času s inými ľuďmi. Napríklad namiesto verejnej dopravy choďte do cieľa priamo autom s niekoľkými zastávkami.

Vždy, keď lietate, je nevyhnutné vedieť viac o bezpečnostných zásadách nebezpečenstva COVID-19. Väčšina vírusov sa počas letu prenáša ľahšie v závislosti od charakteru pohybu vzduchu a spôsobu filtrácie vzduchu. Preplnené lietadlá však zvyšujú sociálny odstup. Aj dlhšie čakanie v bezpečnostných radoch a na termináloch leteckých spoločností vás priblíži k iným ľuďom, čo je kontraproduktívne.

Preventívne opatrenia počas cestovania lietadlom

Na druhej strane CDC a FAA vydali odporúčania, ktoré majú leteckým spoločnostiam pomôcť v boji proti šíreniu koronavírusu. Väčšina veľkých leteckých spoločností v Spojených štátoch v súčasnosti vyžaduje, aby pracovníci a cestujúci zachovávali spoločenský odstup, nosili látkové pokrývky tváre a prijali ďalšie bezpečnostné opatrenia.

TSA tiež zaviedla niekoľko úprav a kontrolných postupov, aby sa prispôsobila snahám zameraným na zabránenie šíreniu tejto choroby. Niektoré zlepšenia zahŕňajú výmenu rukavíc pracovníkov TSA po každej prehliadke, plastové štíty na pódiu na kontrolu dokladov, miesta na prehľadávanie a odovzdávanie batožiny atď.

Niektoré medzinárodné lokality môžu požadovať dôkaz o negatívnom teste COVID-19, zatiaľ čo iné môžu testovať cestujúcich po príchode. Iné vyžadujú 14-dňovú karanténu. Môžete byť požiadaní o predloženie karanténneho plánu na schválenie, ako aj očkovacieho preukazu.

Je dôležité si uvedomiť, že ak sa necítite dobre alebo sa u vás prejavujú príznaky ochorenia, bez ohľadu na diagnózu by ste nemali cestovať. Nie je to len preto, aby sa zabránilo šíreniu vírusu, ale aj preto, aby ste neboli vytrhnutí z radu a nakoniec umiestnení do karantény.

Preventívne opatrenia vlády USA

Boli zavedené určité limity a preventívne opatrenia v oblasti verejného zdravia, ktoré sa líšia v závislosti od lokality. Niektoré štáty v Spojených štátoch zaviedli povinné nosenie nosových masiek a pokrývok tváre na verejnosti. Aj keď sa to v jednotlivých štátoch líši. Ďalšie limity by sa líšili aj na regionálnej úrovni v dôsledku rôznych opatrení prijatých rôznymi štátmi. Zatiaľ čo niektoré štáty sú na tom s protokolmi o výluke chladenia lepšie, iné zastavujú alebo odďaľujú opätovné otvorenie.

Sankcie za porušenie predpisov sa budú v jednotlivých štátoch a pravdepodobne aj v rámci jedného štátu líšiť. Toto všetko by ste mali vedieť o štáte, ktorý sa chystáte navštíviť.

ESTA pre vašu ďalšiu cestu

Ak sa zmiernia cestovné obmedzenia a odvráti sa pandémia, ak je vaša štátna príslušnosť oprávnená na bezvízový program, cesta do Spojených štátov by bola možná pomocou ESTA alebo elektronického systému pre cestovné povolenie. Ak vás vaša štátna príslušnosť nespĺňa, budete potrebovať vízum.

Každý cestujúci, vrátane maloletých, je povinný mať vlastnú ESTA a bezvízový styk alebo víza. S povolením ESTA môžete cestovať do Spojených štátov letecky alebo po vode, ak plánujete navštíviť Spojené štáty v priebehu 90 dní alebo menej, a to na základe rozhodnutia hraničnej kontroly.

CESTUJETE DO SPOJENÝCH ŠTÁTOV?


Máte cestovné povolenie ESTA VISA v USA? Ak máte žiadosť ESTA, skontrolujte, či je stále platná!